ویژگی های پرستار کودک چیست؟

زندگی امروزی، زندگی پر مشغله ای است در عین حال که باید نسبت به تمامی جوانب حواس جمع بود تا بتوان مدیریت امور را به درستی انجام داد. این مدیریت و هماهنگی در بخش های مختلف که در نهایت به افزایش کیفیت زندگی و تامین رضایت از آن می انجامد، در خانواده هایی که فرزند دارند، بسیار سخت تر و پیچیده تر است. امروزه با توجه به مسئله ی اشتغال زنان در جامعه و تغییر باور ها و مسئولیت ها، برای نگهداری و مراقبت از کودک و گاها تربیت وی از افراد دیگری نیز کمک گرفته می شود، برای مثال در خانواده ای که مادر شاغل می باشد، کودکان خردسال نیازمند کسی هستند که در ساعاتی که مادر حضور ندارد، از آن ها نگهداری کند و دیگر آن زمان گذشته است که فرزندان در نزد مادربزرگ ها و پدر بزرگ های خود پرورش می یافتند. انتخاب یک فرد با تجربه و تحصیلکرده به عنوان پرستار کودک یکی از بهترین روش ها برای مراقبت های فیزیکی، ذهنی و روانشناختی از فرزند می باشد که امروزه اکثر خانواده ها نسبت به آن آگاه هستند.

این که جامعه و خانواده ها تا چه حد می توانند از این روش استفاده کنند و به آن اعتماد نمایند، مسئله ای است که همچنان با چالش های مختلفی رو به روست اما تعداد کسانی هم که سعی می کنند از ویژگی های پرستار کودک مطلع شوند و با توجه به اطلاعاتی که کسب می کنند به یک شخص، برای آموزش، تربیت و نگهداری و مراقبت از کودک خود اعتماد نمایند، کم نیست. یکی از مهم ترین نیاز های بچه های پر جنب و جوش و باهوش امروزی این است که به در طول روز به زمانی طولانی برای بازی و تفریح و سرگرم شدن نیاز دارند و اغلب مادران و پدران شاغل و کم حوصله که با دغدغه های زندگی سر و کار دارند، نمی توانند به خوبی وقت بگذارند و این نیاز فرزند خود را بر طرف سازند و این درحالی است که یک پرستار کودک خوب با اطلاع از بهترین و سرگرم کننده ترین بازی ها می تواند به آموزش مفاهیم مختلف نیز بپردازد و اگر فرد با انصاف و وظیفه شناسی باشد، در ازای هزینه ای که دریافت می کند از توجه و محبت خود نیز کم نخواهد گذاشت.

ویژگی های پرستار کودک چیست؟

نگهداری و مراقبت از کودک ،مهم ترین وظیفه ی پرستار کودک است.

مادران و پدران عزیز به این نکته توجه نمایید که یک پرستار وظیفه ی رسیدگی به کلیه ی امور تربیتی فرزند شما را بر عهده نخواهد داشت؛ زیرا این وظیفه کاملا مربوط به خود شما و بر اساس رابطه ی والدین و فرزندی، باورها و اعتقادات و فرهنگ خانوادگی شماست. چنین شخصی به عنوان یک مکمل در کنار خودتان می تواند مفید باشد. تربیت و آموختن آداب و رسوم و موارد مرتبط با زندگی و فعالیت در اجتماع مسئله ای است که کودک شما باید از خودتان فرا گیرد و در وهله ی اول مادر و پدر باید بتوانند بهترین و کامل ترین الگوی فرزند باشند. پرستار کودک نیز در کنار شما و با هماهنگی با شما می تواند مهر تاییدی بر آن چه شما آموخته اید بزند و هیچ پرستاری اجازه تاثیر گذاری مستقیم و تربیت فرزند شخص دیگر را نخواهد داشت، اما بگذارید بگوییم که با کمک گرفتن از پرستار کودک برای مراقبت و نگهداری چه اتفاقاتی خواهد افتاد؟

 اگر شخصی را انتخاب کنید که به لحاظ تجربی دارای مهارت و دانش لازم در زمینه ی آموزش، نگهداری و مراقبت از کودک باشد و از سلامت روحی و جسمی برخوردار باشد، بدون شک به مرور زمان شاهد افزایش برنامه ریزی در اداره ی امور خانه و مراقبت از فرزندان و همچنین یادگیری بیشتر فرزند خود نسبت به مفاهیم آموزشی خواهید بود و همچنین تا حد زیادی مسئله ی فقدان ارتباطات اجتماعی و خانوادگی موجود در زندگی های امروزی جبران می گردد؛ زیرا کودک شما به صورت روزانه با یک شخص دیگر به جز خانواده ی خود به عنوان پرستار کودک در ارتباط خواهد بود و با بهره مندی از مطالب آموزشی و سرگرمی های مختص سن خود از وقتش بهره ی بیشتری می برد.

برای انتخاب یک پرستار کودک به چه نکاتی توجه نمایید؟

اگر برای نگهداری و مراقبت از کودک خود به دنبال فرد مناسبی هستید؛ سعی کنید تا حد امکان از موسساتی نظیر شهرآرا که خدمات تخصصی و حرفه ای مراقبت و نگهداری از کودکان در سنین مختلف را ارائه می دهند، بهره مند شوید و از مشاوره ی رایگان برای انتخاب پرستار کودک استفاده کنید. تمامی همکاران متخصص ما از صلاحیت های لازم برای فعالیت در این زمینه بهره مند هستند و ما در مراحل گزینش، شایستگی ها و مهارت های آنان را سنجیده و ارزیابی نموده ایم؛ پس شما می توانید با اطمینان کامل از خدمات نگهداری و مراقبت از کودک در منزل خود بهره مند شوید، بدون اینکه نیاز باشد فرزند خود را به مهد کودک های شلوغ بسپارید و هزینه های گزاف را متحمل شوید.

در ادامه به مهم ترین نکاتی که باید قبل از گزینش یک پرستار کودک به آن توجه نمایید، اشاره شده است:

  • تحصیلات : چنین فردی باید از دانش و سواد کافی در حوزه ی روانشناسی کودک بهره مند باشد و دوره های دانشگاهی و آکادمیک مرتبط با کودکیاری را گذرانده باشد.
  • جنسیت: هرچند که آقایان نیز به عنوان پرستار در این حوزه فعالیت دارند، اما اغلب افراد ترجیح می دهند که یک خانم مسئولیت نگهداری و مراقبت از کودک آن ها را بر عهده بگیرد به علت اینکه از خصایص و ظرافت های مادرانه نیز برخوردار است.
  • مهارت: چنین فردی باید از تجربه و سوابق کافی در این زمینه بهره مند باشد تا بتواند در شرایط مختلف مناسب ترین عملکرد و واکنش را داشته باشد. مهارت مجموعه ی بسیار بزرگی از ویژگی هایی است که در نهایت منجر به برقراری ارتباط بهتری بین کودک و پرستار کودک خواهد شد.
  • آشنایی با کمک های اولیه: این فرد باید تا حدی نسبت به اقدامات ضروری پزشکی و اورژانسی و کمک های اولیه نیز اطلاعات داشته باشد و بداند که در هنگام وقوع یک اتفاق نظیر مریضی و بیماری چگونه از فرزند شما پرستاری نماید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید