فعالیت جسمانی مفید در دوران سالمندی

سالمندی دورانی است که فعالیت های جسمانی و روانی فرد کاهش پیدا می کند و به همین دلیل در فرد احساس افسردگی ایجاد می شود. یکی از بهترین روش هایی که از پیری و سالخوردگی جلوگیری می کند ورزش و تحرک مناسب است .

همچنین تحقیقات دانشمندان نشان داده است که پیری زود رس با بی تحرکی تسریع می شود.

چه فعالیت هایی در دوران سالمندی مفید هستند؟

در میان فعالیت های ورزشی ،ورزش ایروبیک و هوازی علاوه بر سیستم قلبی و عروقی سیستم اسکلتی و عضلانی را تقویت می کند. پیاده روی و شنا کردن به عنوان ورزش های سودمند دوران سالمندی نیز می باشد.

چه ورزش هایی در دوران سالمندی توصیه نمی شود؟

انجام ورزش های خشن و سریع مانند دویدن سریع و فوتبال و یا ورزش های رزمی در سالمندان توصیه نمی شود. باید در اینجا یاد آوری شود از انجام ورزش های گروهی پرهیز شود. زیرا در ورزش های گروهی بدون در نظر گرفتن شرایط جسمانی هر فرد انجام می شود و گاهی ممکن است بیماری در سالمند تشدید شود.

ورزش هایی که کمر را خم می کند و یا پشت ران و ساق را کشش می دهند برای بیماری هایی که پوکی استخوان دارند مناسب نمی باشد.

مهم ترین کار قبل از فعالیت جسمانی سالمندان چه می باشد؟

قبل از انجام هرگونه فعالیت جسمانی ابتدا فرد سالمند باید با پزشک خود مشورت کند. زیرا انجام ورزش ها باید به اندازه نیاز بدن باشد و علاوه بر این میزان و نوع ورزش برای هر سالمند متفاوت است. در تجویز ورزش باید مواردی نظیر نوع ورزش,شدت ورزش  مشخص باشد.

چه نکاتی هنگام شروع ورزش توسط سالمندان باید رعایت کرد؟

قبل از انجام فعالیت های جسمانی سالمند باید بدن خود را به مدت 5 دقیقه گرم کند. پیاده روی آرام و نرمش های سبک برای گرم شدن بدن مناسب می باشد. آرام ورزش کردن سبب می شود که کمتر به خود آسیب بزند و مدت زمان بیشتری به مرور زمان برای ورزش اختصاص داد.

در آخر شما عزیزان جهت نگهداری از سالمند در کرج و تهران می توانید با دفتر خدمات پرستاری در کرج شهرآرا ارائه دهنده خدمات اعزام پرستار سالمند در کرج تماس حاصل فرمایید.ارائه خدمات به شما همشهریان گرامی افتخار ماست...

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید