راه های محافظت از پوست کودکان

پوست کودکان در مقایسه با پوست بزرگسالان5 برابر نازک تر است لذا  حساسیت بیشتری دارد بنابراین به مراقبت های بیشتری نیاز دارد .

مراقبت و نگهداری از پوست در سال های اولیه بدو تولد زمینه ساز سلامت و شادابی پوست در سال های آینده خواهد بود .

پوست کودکان نسبت به پوست بزرگسالان حساس تر و ظریف تر است بنابراین نسبت به نفوذ باکتری ها و میکروب ها مقاومت کمتری دارد.

در پوست کودک غدد چربی به طور کامل تشکیل نشده است بنابراین پوست کودکان نسبت به پوست بزرگسالان چربی کمتری دارد در نتیجه استحمام روزانه نوزاد به هیچ عنوان کار مطلوبی نیست  چرا که خشکی پوست کودک را ممکن است به همراه داشته باشد .

پوست کودکان در قیاس با پوست بزرگسالان ملانین کمتری دارد که این کمبود ملانین به معنی آسیب پذیری بیشتر در مقابل نور آفتاب است در نتیجه در تابستان که تشعشعات خورشید شدیدتر و مستقیم تر است قرار گرفتن طولانی مدت در مقابل آفتاب میتواند باعث آفتاب سوختگی و نهایتا سرطان پوست شود .

کودکانی که پوست سفیدتری دارند در مقایسه با کودکانی با پوست تیره بیشتر در معرض خطر آفتاب سوختگی هستند .

با مراقبت از پوست کودکان در فصل گرما میتوان عوارض و خطرات ناشی از آفتاب سوختگی را به حداقل رساند.

راه های محافظت از پوست کودکان

بهترین راهکار برای جلوگیری از نفوذ نور خورشید به پوست کودکان استفاده از کرم ضد آفتاب است. برخی از والدین نگران این هستند که شاید کرم ضد آفتاب برای پوست کودک مضر باشد اما در واقعیت امر اینچنین نیست .

بدیهی است که هرچه لوسیون ها و کرم های مورد استفاده برای کودکان اسانس و عطر کمتری داشته باشد بهتر است .

از انجایی که غدد تعریق در پوست کودکان هنوز به طور کامل شکل نگرفته است در نتیجه تعریق آزردگی خاطر بیشتری را برای کودکان به همراه دارد . تنها راه حلی که به هنگام عرق سوز شدن به مادران عزیز توصیه میشود شست و شوی محل با آب خالی و هواخوردن آن است . استفاده از پودربچه اشتباه رایجی است که اکثر مادران در مواقع عرق سوختگی کودک انجام میدهند چرا که پودر بچه منافذ باز پوست را می پوشاند و آسیب را بیشستر میکند .

مشکلات پوستی شایعی که ممکن است در نوزادان دیده شود اغلب شامل پوسته پوسته شدن پوست و زردی پوست و یا اگزما و جوش های ریز پوستی است .

پوسته پوسته شدن در نوزادانی که دیرتر از موعد مقرر به دنیا آمده اند معمولا دیده میشود که اصلا جای نگرانی وجود ندارد و میتوان با استفاده از کرم ها و لوسیون های مخصوص پوست کودک این مشکل را برطرف کرد . زردی پوست نیز به دلیل ازدیاد بیلی روبین در پوست نوزادان است که معمولا یک تا دو هفته بعد از تولد از بین می رود .

اگزما و جوش های پوستی نیز ممکن است در اثر استفاده ازلباس های نا مناسب در کودک ایجاد شود که با مشورت و نظر پزشک و استفاده از کرم های ضد اگزما قابل درمان است

در آخر شما عزیزان جهت نگهداری از کودک در کرج و تهران می توانید با دفتر خدمات پرستاری در کرج شهرآرا ارائه دهنده خدمات اعزام پرستار کودک در کرج تماس حاصل فرمایید.ارائه خدمات به شما همشهریان گرامی افتخار ماست...

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید