راهکارهایی در جهت خواب آرام نوزاد در طول شب

اگر میخواهید نوزادتان شب ها خواب آرامی داشته باشد و شما هم راحت و با خیال ساده بخوابید می توانید عادات خوابیدن را در نوزادتان به راحتی به گونه ای مناسب تغییر دهید. راهکارهای مختلفی در این زمینه پیشنهاد شده است که در اینجا به اختصار به مواردی از آن ها اشاره میکنیم :

برای خواب شبانه نوزاد محیط را تاریک نگه دارید حتی برای شیردهی درشب نیز تا حد امکان از حداقل نور استفاده کنید .

 برای خواب نوزاد جای آرامی فراهم کنید و در تخت خواب نوزاد از وسایل و اسباب بازی هایی که ایجاد نور و سر و صدا میکند استفاده نکنید .

ایمن ترین جا برای خواب نوزاد در 6 ماهه اول تولد یک گهواره در اتاق پدر و مادر است . چون نوزاد در ماه های اول به مراتب تعداد دفعات بیشتری در طول شب ممکن است بیدار شود لذا وقتی تخت نوزاد در اتاق پدر و مادر باشد برای مادر کار شیردهی آسان تر می شود .

پس از خوابیدن نوزاد وسواس زیادی نداشته باشید و سعی کنید از این کار که مرتب به اتاق او بروید و اورا چک کنید پرهیز کنید چرا که شما با این کار ممکن است با ایجاد سر و صدا خواب او را به هم بریزید . و سعی کنید فقط وقتی صدای گریه اش را شنیدید به اتاق او بروید .

یک نوزاد وقتی که بیش از حد خسته باشد نمی تواند در شب خواب راحتی داشتنه باشد و با مشکل مواجه می شود . اشتباهی که اکثر مادرها در این رابطه انجام می دهند این است که فرصت های چرت روزانه از از کودک می گیرند به این امید که در شب راحت تر بخوابد و خواب کامل تری را تجربه کند .

تکان دادن و راه بردن کودک نیز قبل از خواب از اشتباهات دیگری است که مادران انجام میدهند . راه بردن کودک قبل از خواب در کودک وابستگی ایجاد میکند به گونه ای که پس از مدتی می بینید که دیگر کودک بدون تکان دادن و راه بردن نمی خوابد و هر شب مجبور خواهید بود اورا تکان دهید و یا راه ببرید تا بخوابد .

وقتی کودکتان در حال خوردن شیر در شیشه است اورا نخوابانید چرا که این کار نیز مثل تکان دادن قبل خواب در کودک وابستگی ایجاد می کند به این ترتیب که دیگر کودک بدون شیشه نمی خوابد . اما اگر کودک عادت به خوردن شیشه دارد سعی کنید قبل خواب به او آب ساده در شیشه دهید بدین ترتیب کودک پس از مدتی از خوردن آب ساده خسته میشود و این عادت را ترک می کند .

این فکر رابرای نوزاد ایجاد نکنید که شب زمان بازی است . لالایی خواندن را به حداقل برسانید .

حتما قبل خواب از تمیز بودن پوشک نوزاد اطمینان حاصل کنید تا مجبور نباشید نیمه شب او را برای باز کردن پوشک بیدار کنید و خوابش را به هم بریزید .

اگر نوزادتان در طول شب بیدار شد سعی کنید بدون اینکه او را از جایش بلند کنید ساکت کنید . بلکه سعی کنید اتاق را ترک کرده و بگذارید برای چند دقیقه گریه کند و به تدریج مدت زمان غیبت را طولانی تر کنید با این کار دارید به او کمک می کنید تا یاد بگیرد چطور خودش را برای خوابیدن ساکت کند.

اگر نوزاد شما از آن دسته نوزادانی است که نیمه شب گرسنه از خواب بیدار میشود حتما قبل از خواب از سیری نوزاد مطمئن شوید.

حمام نوزاد قبل از خواب باعث می شود که نوزاد خواب آرام تری را تجربه کند لذا بهترین زمان حمام برای نوزادان قبل از خواب است .

در آخر شما عزیزان جهت نگهداری از کودک در کرج و تهران می توانید با دفتر خدمات پرستاری در کرج شهرآرا ارائه دهنده خدمات اعزام پرستار کودک در کرج تماس حاصل فرمایید.ارائه خدمات به شما همشهریان گرامی افتخار ماست...

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید