دیابت و پوکی استخوان در سالمندان

- دیابت در سالمندان چیست ؟

افزایش سطح قند خون با سن مرتبط می باشد . در سنین 60-70 سالگی بروز دیابت افزایش میابد

- نشانه های دیابت در سالمندان چیست ؟

بی حالی و مریض احوالی و یا علیرغم اشتهای طبیعی وزنشان بتدریج کم میشود.این رو انجام ازمایش خون برای بررسی وجود قند خون در افراد کهنسال ضروری می باشد .

- مراقبت از سالمندان دیابتی به چه صورت است ؟

مراقبت از چشم در درجه اول قراردارد . بعد از ان مراقبت از پاها ، توصیه میشود که پاها هر روز شسته و خشک شوند و در صورت لزوم هر روز چرب شوند . هر ورز باید جورابهای تمیز پوشیده شود و ناخنهای پا باید صاف کوتاه گردند تا لبهای تیزی نداشته باشند .

- بهترین برخورد و رفتار با کسانی که به علت "آرتیمی" دچار سکته شده اند چیست؟

در این عارضه باید ابتدا مشخص شود کدام ناحیه اسیب دیده ، در این حالت مهمترین اسیب یا به خواندن ،نوشتن یا به بیان کردن است .

در این عارضه گاهی قدرت بیان از دست میرود البته قابل ذکر است برای تمرین خواندن و نوشتن با فرد بیمار در حد سن خود عمل کنیم که اگر رفتار بچه گانه باشد آسیب زا میشود .

- منع استفاده از روغن حیوانی در سالندان به چه صورت است ؟

روغن دنبه یا حیوانی برای سالمندان از جمله افرادی که مشکل قلبی و عروقی دارند توصیه نمی شود قابل ذکر است روغن کنجد و زیتون بسیار مفید می باشد .

- چه افرادی در معرض ابتلا به پوکی استخوان می باشند ؟

زنان دارای پر کاری تیروئید ،مصرف کنندگان حاوی کورتون و از جمله کسانی که سابقه خانوادگی پوکی استخوان دارند ، افراد بی حرکت به علت فلج یا افرادی که دراز مدت بستری در بیمارستان یا منزل هستند ، افراد بسیار لاغر ، سیگاری ها و مبتلایان به یائسگی زود رس نسبت به دیگر افراد سریعتر دچار این عارضه میشوند .

-چرا زنان بیشتر در معرض خطر به پوسیدگی استخوان هستند؟

زیرا زنان در مقایسه با مردان استخوانهای ظریف تری برخوردارند.و همچنین بعلت تغییرات هورمون در یائسگی به ویژه بالای 45 سال به واسطه کم کاری تخمدانها از استروژن که یک تقویت کننده استخوانی است محروم میشوند.

در آخر شما عزیزان جهت نگهداری از سالمند خود می توانید با دفتر خدمات پرستاری در کرج شهرآرا ارائه دهنده خدمات اعزام پرستار سالمند در کرج تماس حاصل فرمایید.ارائه خدمات به شما همشهریان گرامی افتخار ماست...

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید