بیماری آب مروارید چیست

چشم مانند دوربین عکاسی دارای لنزهای مختلف است که مهم ترین لنز چشم همان قرنیه است و هر عاملی کا باعت تیره شدن قرنیه شود تاری دید را ایجاد میکند.

آب مروارید را میتوان به صورت کلی اینگونه تعریف کرد

کدر شدن عدسی چشم که در حالت عادی شفاف است. درست همانند پنجره ای که روی آن را بخار آب گرفته باشد و آن را تار کرده باشد آب مروارید نیز تاری دید را برای بیماران به همراه دارد.

متاسفانه از دیر باز عقاید غلطی درباره علل بروز بیماری آب مروارید در اذهان عمومی نقش بسته است . یکی از این عقاید غلط این است که عموم مردم تصور میکنند که آب مروارید در اثر استفاده بیش از حد از چشم ایجاد میشود در حالی که اصلا چنین نیست .

بیماری آب مروارید چیست

شایع ترین علائم آب مروارید چیست

1- کم شدن دید در شب 2- نیاز به نور بیشتر هنگام مطالعه 3- تغییرات مداوم نمره چشم 4- احساس دوبینی در یک چشم

علت های تشدید کننده خطر ابتلا به بیماری آب مروارید

دیابت - فشارخون بالا – چاقی – کهولت سن – مصرف بیش از حد الکل – استعمال دخانیات – سابقه خانوادگی بیماری آب مروارید

چگونگی تشخیص آب مروارید

معاینات دقیق چشم توسط چشم پزشک میتوان وجود و یا وسعت بیماری آب مروارید که باعث تاری دید در بیمار شده است را مشخص کند . البته تاری دید همیشه حاکی از بیماری آب مروارید نیست گاه تاری دید علل دیگری دارد مثل وجود مشکل در شبکیه .

اگر تاری دید ناشی از آب مروارید باشد با عمل قابل درمان است .

پیش بینی سرعت پیشرفت آب مروارید امکان پذیر نیست چرا که سرعت ایجاد آن در افراد مختلف و یا حتی بین دو چشم نیز متفاوت است.

آب مرواریدی که در اثر کهولت سن ایجاد می شود در طی چندین سال به تدریج ممکن است پیشرفت کند اما آب مرواریدی که در افراد جوان ایجاد میشود ممکن است در طی چندین ماه بسرعت پیشرفت کرده و تاری دید را موجب شود .

راه درمان آب مروارید

چنانچه علائم آب مروارید خفیف باشد تغییر نمره عینک ممکن است موقتا مشکل را حل کند اما در نهایت تنها راه درمان آب مروارید جراحی است . جراحی آب مروارید بدین صورت است که در طول عمل پزشک عدسی تیره را از چشم خارج و یک عدسی پلاستیکی جایگزین آن میکند . عدسی جایگزین در همان محل عدسی طبیعی قرار میگیرد و به جزئی از چشم فرد تبدیل میشود .

دوری از نو خورشید ممکن است به جلوگیری و یا کند شدن روند پیشرفت آب مروارید کمک کند . از این رو استفاده از عینک های آفتابی که دارای پوشش ضد اشعه ماوراء بنفش هستند میتواند توصیه خوبی برای حفاظت از چشم و جلوگیری از بروز این دست بیماری ها باشد .

جراحی آب مروارید یک عمل بسیار موفقیت آمیز است و تقریبا میتوان گفت که در 90% موارد دید بهبود می یابد مگر اینکه تاری دید علل دیگری داشته باشد .

مراقبت های پس از جراحی آب مروارید : چند روز اول جراحی با کوچکترین فشار ممکن است زخم باز شود لذا حتما استفاده از یک پوشش پلاستیکی روی چشم توصیه میشود که این محافظ پلاستیکی قابل شست و شو است و هر روز باید با آب و صابون آن را بشویید.

داروها باید طبق تجویز پزشک مصرف شود.

بهتر است قطره چشمی توسط فرد دیگری در چشم چکانده شود .

بعد از چکاندن قطره حداقل یک دقیقه چشم باید به حالت بسته باشد و از پلک زدن شدید خودداری شود.

5 روز بعد از عمل استحمام مانعی ندارد.

به محض احساس درد و تورم و التهاب و یا قرمزی به پزشک مراجعه شود.

در چند روز اولیه پس از عمل جراحی ممکن است احساس کنید که تاری دیسد رفع نشده است اما اصلا جای نگرانی نیست زیرا این مسئله کاملا طبیعی است و ناشی از ورم موقتی قرنیه تازه جراحی شده است .

و در آخر اینکه شما عزیزان می توانید جهت نگهداری از سالمند در کرج و همچنین نگهداری از کودک در کرج از طریق شماره تماس های موجود در سایت با دفتر خدمات پرستاری شهرآرا تماس حاصل فرمایید

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید